مقاومت در معاملات فارکس


سطح پشتیبانی به عنوان قیمت مورد علاقه خریدار در یک روند صعودی و یا علاقه فروشنده به یک روند نزولی تعریف می‌شود.

 • این قیمتی است که باعث می‌شود معامله گران فعالانه از توسعه روند بیشتر پشتیبانی کنند. در مقابل، مقاومت به عنوان سطح قیمتی‌ای تعریف می‌شود که باعث می‌شود شرکت‌کنندگان در بازار سود خود را تثبیت کنند و در جهت مخالف خط روند حرکت کنند، یعنی در برابر توسعه روند بیشتر مقاومت کنند. با این حال، سطوح پشتیبانی و مقاومت صرفاً در بازار سهامی که در ان روندی شکل گرفته است ثبت نمی‌شود. این سطوح کلیدی را می‌توان در یک بازار خنثی نیز مشاهده کرد. در این صورت، سطح پشتیبانی با حد پایین کانال معاملاتی و سطح مقاومت – با حد بالایی آن منطبق خواهد شد. این مقادیر معمولاً با یک خط افقی نازک روی نمودار مشخص می‌شوند. من ترجیح می‌دهم از پرتوها استفاده کنم تا نقطه شروع را واضح تر ببینم. اکنون ثابت شده است که هر چه یک سطح قدیمی تر باشد، در مقایسه با مقادیر بعدی قوی تر است.

قیمت چگونه تشکیل می‌شود

قبل از آنکه به خواندن ادامه دهید، سعی کنید به این پرسش پاسخ دهید: “اصلاً چرا قیمت بالا و پایین می‌رود؟ به منحنی قیمت در نمودار فکر نکنید، نمونه‌هایی از زندگی واقعی را به یاد بیاورید. به یاد بیاورید، چه اتفاقی در معاملات فروش و یا در زمان کمبود یک محصول اتفاق می‌افتد. به یاد آوردید؟

حال بیایید مثال شماره 1 را مطالعه کنیم

سه فروشنده گوجه فرنگی در بازار وجود دارد. 

قیمت فروشنده اول برای هر کیلو گوجه فرنگی 50 واحد است.

قیمت فروشنده دوم برای هر کیلو گوجه فرنگی 60 واحد است. 

قیمت فروشنده سوم برای هر کیلو گوجه فرنگی 70 واحد است.

از کدام یک گوجه فرنگی خواهید خرید؟ حتماً انتخاب شما فروشنده اول خواهد بود چون برای شما سود بیشتری دارد. آیا افراد دیگر نیز چنین خواهند کرد؟ من فکر می‌کنم حتماً همین گونه خواهد بود. پس، درک قانون عرضه و تقاضا کار مشکلی نیست: “هر چه قیمت محصول کمتر باشد، تمایل به خرید آن بیشتر می‌شود”.

اگر بخواهیم این قانون را برای معاملات بورسی اعمال کنیم، می‌توان اینگونه گفت: معامله‌گران خریدار برای کمترین قیمت پیشنهادی از طرف معامله‌گران فروشنده با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

و اکنون به زبان ساده: اگر قیمت i-phone X کاهش یابد، افراد بیشتری نسبت به الان آن را خریداری خواهند کرد.

معامله گران خریدار برای پایین ترین قیمت ارائه شده توسط معامله گران فروشنده با یکدیگر رقابت خواهند کرد

چه چیزی قیمت را تغییر می‌دهد؟

تصور کنید که شما یک بازیگر بزرگ در بازار تبادل ارزهای خارجی، فارکس، هستید. نه کسی که “بازارساز” است و فکر می‌کند بدون آنکه خود متضرر شود باعث ضرر سایر معامله گران می‌شود. تنها یک شرکت کننده‌ی بزرگ در بازار. برای مثال یک صندوق. شما نیاز دارید تا مقدار زیادی یورو خریداری کنید، مثلاً 5 میلیارد.

قیمت i-phone X

قیمتمقدار برای این قیمت
1.1600 $2 billion EUR
1.1500 $2 billion EUR
1.1400 $2 billion EUR

طبق قانون عرضه و تقاضا و همچنین عقل سلیم شما، با کمترین قیمت پیشنهادی یعنی 1.1400 شروع به خرید خواهید کرد. با این وجود، می‌بینیم که مقدار یورو کافی نیست، فروشنده 2 میلیارد پیشنهاد می‌دهد، اما شما به 5 میلیارد نیاز دارید. پس از معامله شما با فروشنده، او با خوشحالی از بازار خارج می‌شود، و شما را با نیاز به خرید 3 میلیارد دیگر تنها می‌گذارد.

چی اتفاقی رخ داد؟

کمترین قیمت یورو قبل از ورود شما به بازار 1.1400 بوده است. وقتی شروع به خرید کردید، کل مقدار (2 میلیارد) را به این قیمت خریدید. اکنون کمترین قیمت یورو در بازار 1.1500 است. بنابراین، چون مقدار خرید شما از مقدار فروش به قیمت 1.1400 بیشتر بود، قیمت تا 1.1500 افزایش یافت. قیمت تا چه زمانی رشد خواهد کرد؟ تا زمانی که میزان خرید از مقدار فروش بیشتر شود.

در مثال خود، کل مقدار (2 میلیارد) را به مبلغ 1.1500 و نیمی از مقدار (1 میلیارد) را به 1.1600 خریداری خواهید کرد. بنابراین، در حالی که شما در حال خرید 5 میلیارد یورو هستید، قیمت از 1.1400 به 1.1600 افزایش می‌یابد.

و از این رخداد چه نتیجه‌ای می‌توانیم بگیریم؟

قیمت تا زمانی افزایش می‌یابد که مقدار خریداری شده از مقدار فروخته شده بیشتر شود. بنابراین، به محض فروش بیشتر از خرید، قیمت کاهش می‌یابد.

قیمت تا زمانی افزایش می‌یابد که میزان خرید از میزان فروش بیشتر شود.

چه چیزی می‌تواند قیمت را متوقف کند؟

و بالاخره به مهم ترین نکته رسیدیم، اگر بخواهید 5 میلیارد یوروی خود را با قیمت مشخصی بخرید و شدیداً با قیمت بالاتر مخالفت کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ 

بیایید مثال قبلی را مورد مطالعه قرار دهیم، اما مقادیر را تغییر دهیم:

1.1600 – 2 میلیارد یورو

1.1500 – 2 میلیارد یورو

1.1400 – 2 میلیارد یورو

شما 2 میلیارد یورو را با 1.140 می‌خرید، و به 3 میلیارد یورو بیشتر برای خرید نیاز دارید. ناگهان، یک شرکت کننده‌ی فعال تر اما به بزرگی شما پیش رفته و شروع به خرید یورو به قیمت 1.1500، سپس 1.1600، و بعد 1.1700 و غیره می‌کند (مثال آیفون را به خاطر بسپارید). به همین دلیل قیمت بسیار سریع در حال افزایش است. همه‌ی داستان همین است. قیمت افزایش یافته است، و شما نمی‌خواهید مبلغ بیشتری بپردازید، بنابراین فقط منتظر می‌مانید تا قیمت مورد نیاز شما موجود شود. اگر قیمت به 1.1400 بازگردد، شما خرید را از سر خواهید گرفت. اگر مقدار یورویی که قصد دارید خریداری کنید از مقدار یوروی پیشنهادی با قیمت 1.1400 بیشتر باشد، در واقع شما دارید از سقوط قیمت آن جلوگیری می‌کنید و می‌توانید باعث رشد آن شوید. این موضوع در نمودار چگونه به نظر می‌رسد؟ این در مورد چگونگی آن است:


چه چیزی می‌تواند قیمت را متوقف کند؟

سطح پشتیبانی 1.1400 

یعنی در آنجا، جایی که شما تمام معاملات فروش‌ را خریداری می‌کنید، نوسانات قیمتی بزرگی به وجود خواهد آمد: قیمت در حال کاهش است – شما تمام عرضه را خریداری می‌کنید – سایر معامله‌گران این توقف را مشاهده می‌کنند و شروع به خرید می‌کنند، بنابراین قیمت را بالا می‌برند.

و دقیقاً این نوسانات قیمت، سطوح پشتیبانی و مقاومت مشهور ما هستند. 

قیمت‌هایی که مقادیر زیادی در ازای آن خریداری می‌شوند، به شدت دچار نوسان خواهند شد. دقیقاً این نوسانات برای ایجاد سطوح پشتیبانی و مقاومت، شکل می‌گیرند.

پشتیبانی چیست؟

بیایید یک روند صعودی را در نمودار قیمت تصور کنیم.

حرکت منحنی قیمت به سمت بالا خطی نیست و قیمت تمایل به کاهش دارد. با این حال، از مقدار مشخصی پایین تر نمی‌آید، گویی چیزی (اغلب، برخی از سرمایه‌های بزرگ) از آن پشتیبانی می‌کند. قیمتی که به عنوان نقطه شروع برای مخالفت با کاهش بیشتر دارایی عمل می کند، «سطح پشتیبانی» نامیده می‌شود.

پشتیبانی چیست؟


نمودار روزانه بالا نمونه خوبی از سطح پشتیبانی در 29000 دلار را برای یک بیت کوین نشان می‌دهد. فروشندگان برای چهار بار در سال 2021 سعی کردند از این سطح گذر کنند، اما خریداران موفق شدند تا ارزش را بدون تغییر نگه دارند.

 مقاومت چیست؟

بیایید دوباره تراکنش یک قیمت را در همان نمودار H1 بررسی کنیم.

 مقاومت چیست؟


همانطور که در نمودار بالا می‌بینیم، چیزی مانع رشد بیت کوین به بالاتر از یک سطح خاص می‌شود. این همان سطحی است که باید خط مقاومت مشخص شود. در نمودار این سطح برابر با 42230 دلار است.


پشتیبانی و مقاومت پویا (داینامیک)

پویا” به چه معناست؟

همانطور که از کلاس‌های فیزیک خود به یاد داریم، بحث دینامیک یا همان پویایی مکانیک حرکت را مورد مطالعه قرار می‌دهد. بنابراین، در این مورد ما، یک “سطح پویا” یک سطح “قابل حرکت” یا “متحرک” خواهد بود. در حالی که، در تعریفِ کلاسیک سطوح پشتیبانی و مقاومت، این سطوح سطوحی ایستا (استاتیک) هستند.
پشتیبانی و مقاومت پویا (داینامیک)

من آن دو نوع سطح را در تصویر بالا ترسیم کرده‌ام تا تفاوت بین آن‌ها را نشان دهم. در سمت چپ، می‌توانید پشتیبانی و مقاومت ایستا را ببینید که بازتاب یکدیگرند. در سمت راست، سطوح پویا را می‌بینید. خط قرمز پشتیبانی و خط سبز مقاومت است. اگر از من بپرسید که تفاوت بین سطح پشتیبانی پویا و خط روند چیست، پاسخ من این خواهد بود که “تفاوتی وجود ندارد.

پشتیبانی و مقاومت پویا

همانطور که در نمودار S&P500 می‌بینیم، اکسترمم‌های شاخص از نوامبر 2020 روی خطوط پویا بوده است. نرخ‌ها چهار بار از خط قرمز بازگشته‌اند. در همین زمان، مقاومت پویا سقف سطح قیمت را در محدوده روند در کل سال 2021 تعیین کرده است. سپس خط مقاومت پویا پس از کورکشن  correction ماه مه به سطوح پشتیبانی نزدیک شد. کانال تجاری باریکتر شد که اولین نشانگر یک تغییر در روند نهایی بود.

چرا پشتیبانی و مقاومت مهم هستند

بر اساس تجربه خودم و مثال‌های بالا، می‌توانم هفت دلیل اساسی برای اینکه چرا درک پشتیبانی و مقاومت برای معامله‌گران ضروری است را مشخص کنم:

 1. این سطوح به درک وضعیت کلی بازار کمک می‌کنند.
 2. این سطوح برای تحلیل روند ضروری هستند.
 3. این سطوح برای پیش بینی تغییر روند استفاده می‌شوند.
 4. واکنش قیمت‌ها به سطوح کلیدی به تعیین احساسات شرکت کنندگان در بازار مالی کمک می‌کند.
 5. این سطوح در طراحی استراتژی معاملاتی به عنوان دستورالعملی برای تارگت‌های قیمت، نقاط ورود، خروج، و توقف‌ها استفاده می‌شوند.
 6. این سطوح به فیلتر کردن سیگنال‌های نادرست و تایید سیگنال‌های واقعی کمک می‌کنند.
 7. این سطوح در صورت استفاده از چندین جدول زمانی، تجزیه و تحلیل پایان-به-پایان (end-to-end analysis) را ساده می‌کنند.

نحوه ترسیم خطوط پشتیبانی و مقاومت

تحلیلگران و معامله گران با تجربه می‌توانند آن‌ها را با چشمان بسته ترسیم کنند. افراد مبتدی به زمان نیاز دارند. با این حال، یادگیری ترسیم درست خطوط پشتیبانی و مقاومت ضروری است، در غیر این صورت اشتباهات بسیار پرهزینه خواهند بود. برای جلوگیری از این اشتباهات، تنها باید سه گام بردارید:

گام 1. با یک نمودار خطی بیش از 4 ساعت شروع کنید.

بازه‌های زمانی کوتاه‌تر، برای مثال، بازه‌های زمانی 1 دقیقه، در معرض نوسانات بالایی هستند، و سیگنال‌های کاذب زیادی تولید می‌کند. همچنین، دارایی‌های غیر نقدی ممکن است در نمودارهای 1M آموزنده و پر از ناهنجاری نباشند، و سیگنال‌های نادرست زیادی تولید کنند.

وقتی صحبت از شمعدان‌ها می‌شود، که یک حالت پیش فرض نمایش هستند، ممکن است در سایه‌های بلند خطا داشته باشند. بنابراین، نمودارهای خطی می‌توانند انتخاب بهتری باشند.

نمودار خطی بیش از 4 ساعت

من یک نمودار EURUSD با بازه زمانی هفتگی  را انتخاب کرده‌ام و آن را به یک مدل خطی تغییر داده‌ام.

گام 2. اکسترمم‌ها Extremums را با یک پرتو افقی علامت گذاری کنید. بگذارید نقاط سقف سبز و نقاط کف – قرمز باشند.

من یک نمودار EURUSD با بازه زمانی هفتگی  را انتخاب کرده‌ام و آن را به یک مدل خطی تغییر داده‌ام.

قیمت نباید پرتویی را که رسم می‌کنید بشکند. اگر کارهای من را تکرار کرده باشید، چیزی شبیه به تصویر بالا خواهید داشت. پرتویی که به اشتباه رسم شده است را نیز با رنگ بنفش مشخص کرده‌ام.

چرا در نظر گرفتن چنین طیف‌هایی را توصیه نمی‌کنم؟ ناحیه‌ی پشتیبانی یا مقاومتی که شکسته شده است دیگر مناسب نیست و نباید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. ممکن است قیمت برای مدت کوتاهی روی آن باقی بماند، اما بیشتر این سیگنال‌ها کاذب خواهند بود.

بگذارید به ویژگی‌های پشتیبانی و مقاومت نیز اشاره کنیم:

 1. پس از تأیید، آن‌ها حتی مناسب تر می‌شوند، یعنی زمانی که قیمت به خط نزدیک می‌شود و بدون لمس آن معکوس می‌شود.
 2. هر چه سطح از قیمت فعلی دورتر باشد، قابل اعتمادتر است. اگر قیمت در رویکرد دوم واکنشی نشان ندهد، احتمال وقوع شکست وجود دارد.
 3. یک حرکت تکانه قوی معمولاً به دنبال شکسته شدن پشتیبانی یا مقاومت است.
 4. چندین سطح پشتیبانی/مقاومت را می‌توان در نواحی و یا مناطق تثبیت کرد.
 5. سطوح شکسته شده واقع در نزدیکی سطوح مربوطه می‌تواند برای تعیین حدود چنین مناطقی نیز مورد استفاده قرار گیرند.


مرحله 3. اکنون باید سطوح پشتیبانی و مقاومت پویا را تعیین کنیم. این کار راحت تر است. یک پرتو از دو ماکزیمم آخر و یک پرتو دیگر از دو مینیمم آخر رسم کنید. قیمت نباید از خط روندی که در نتیجه خواهید داشت گذر کند، در غیر این صورت نمی‌توان آن را معتبر تلقی کرد.

نمودار EURUSD

یکی دیگر از سیگنال‌های تایید کننده پشتیبانی یا مقاومت پویا، آزمایش مجدد بدون شکست خواهد بود. من مثال آن را با رنگ آبی در نمودار بالا مشخص کرده‌ام.

در آنجا چندین سطح پویا می‌تواند وجود داشته باشد. هرچه تاریخچه قیمت گسترده‌تری را پوشش دهد، قابل اعتمادتر است. با این حال، به یاد داشته باشید که خطوط شکسته شده توسط قیمت را فیلتر کنید. من چنین خطی را با یک ضربدر قرمز در نمودار بالا مشخص کرده‌ام. در تحلیل تکنیکال نامرتبط خواهد بود.

راهنمای پشتیبانی و مقاومت MT4

شما می‌توانید پشتیبانی و مقاومت را در MT4 تنها در چند مرحله شناسایی کنید.

راهنمای پشتیبانی و مقاومت MT4


1. روی یک ابزار معاملاتی در پنجره “Symbols” و سپس روی دکمه “Chart window” کلیک راست کنید.

مقاومت MT4


2. سپس به Charts بروید، Line charts را انتخاب کنید، Grid را فعال کنید و به Properties بروید.

راهنمای پشتیبانی MT4

3. این مرحله داوطلبانه است، اما من توصیه نمی‌کنم از آن صرف نظر کنید. طرح رنگ سیاه روی سفید را انتخاب کنید.

راهنمای MT4


. سپس از دستورالعمل‌های قبلی برای ترسیم خطوط پشتیبانی و مقاومت در پلتفرم فارکس استفاده کنید. متأسفانه MT4 گزینه  پرتو (ray) را ارائه نمی‌دهد، بنابراین باید از خطوط افقی ساده استفاده کنیم. من هر قله را علامت زده‌ام تا بالاترین سطوح مربوطه را ببینم. برای علامت گذاری سطوح پویا، از خطوط روند استفاده کرده‌ام.

مقاومت MT4


نظر برای “پشتیبانی و مقاومت در معاملات فارکس چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *